
Caminade Caminargent - první hliníkové klenoty vážily jen 6 kilo
Caminade Caminargent je vlastně takové Bugatti mezi jízdními koly. Vyrobeno jich bylo jen malé množství, ale co kousek, to klenot. Vidět je naživo se hned tak někomu nepoštěstí a jejich hodnoty atakují ty nejvyšší částky ve světě sběratelů. Čím jsou kola Caminargent tak výjimečná?
Pierre Caminade se narodil roku 1879 v Bordeaux. Kolem roku 1910 si založil na předměstí Paříže cyklistický obchod a zároveň působil jako stavitel ocelových rámů. Rychle si vybudoval jméno ve výrobě lehkých kol pro závodní ovál Buffalo v Paříži.Díky velkým úspěchům hliníku jako materiálu pro výrobu v leteckém průmyslu se po 1. světové válce začal používat v mnoha dalších odvětvích včetně cyklistiky. Do té ho přinesla firma Rupalley už v roce 1896, v roce 1934 ho začal používat francouzský rámař Nicolas Barra a ve stejném roce spustili výrobu hliníkových cruiserů pod značkou Monark a Hawthorne i v USA.

O “pravé” uvedení hliníku do světa výroby jízdních kol a komponent se ale postaral právě Pierre Caminade. Ve 20. letech totiž začal kromě ocelových součástek na kola vyrábět i hliníkové, které od něj odebírali i další výrobci. Rostoucí úspěch produktů a podpora ze strany Société du Duralumin (francouzská obchodní rada zaměřená na podporu hliníku v průmyslu) vedly v roce 1934 k založení značky Caminade Caminargent. Caminade přinesl revoluční celohliníkovou koncepci kola, a to včetně komponent.
Vytvořil základní model rámu, který sestával z tenkostěnných osmiúhelníkových trubek spojených šroubovacími mufnami. Jedinečnost tohoto řešení spočívá v možnosti rozložit rám na díly za účelem výměny poškozených částí. Celkově bylo v nabídce 5 modelů, které byly v principu stejné, lišily se jen geometrií a výbavou. Dva modely byly určené k profesionálnímu závodění - model Paris-Roubaix a model Bordeaux-Paris, dva modely byly turistické - pánský a dámský, a jeden pánský městský model Dandy.

Caminade pod svou značkou vyvinul celé spektrum hliníkových komponent - představce, ráfky, berany a řídítka, sedlo, blatníky nebo přehazovačku rychlostí. Díky tomu má nejlehčí model Bordeaux-Paris jen 6 kilo a nejtěžší Tourist v plné výbavě okolo 10 kilo, což jsou čísla někdy těžko dosažitelná i pro současné špičkové výrobce.
Caminade zaujal i vlastní třírychlostní přehazovačkou Rectiligne, která je specifická tím, že řetěz je na rozdíl od dnešního standardu stále na stejném místě a pohybuje se pod ním kazeta. Existovala dokonce i šestirychlostní verze, která byla doplněna o dvojité řetězové kolečko, umístěné na zadní patce. Závodní modely se osazovaly přehazovačkou Osgear Super Champion, oblíbenou v profesionálních závodech jako Tour de France.
Ceník Caminargentu byl výživný i na svou dobu, proto byla tato kola vnímána jako luxusní produkt. Není známo, kolik přesně se jich vyrobilo, ale podle evidovaných sériových čísel to za 15 let produkce bylo okolo 3500 kusů. Vyrábět se přestalo v roce 1950, kdy Pierre Caminade zemřel. Od té doby cena jeho kol strmě roste. Malý počet dochovaných kusů, jejich magický design a jedinečnost koncepce rámu z nich dělají jedny z nejhodnotnějších kousků pro sběratele historických kol. Tomu odpovídají i jejich ceny, které se v případě některých kusů pohybují i v řádu hodnoty nového auta.

Kolo na fotkách je závodní model Bordeaux-Paris, vážící 6 kilo. Má úžasné sériové číslo 11, což datuje jeho výrobu do doby, kdy byla produkce těchto kol zahájena, tedy na konec roku 1935. To z něj činí jeden z nejvzácnějších známých kusů ve světě sběratelů historických kol.
Text a foto Andrej Fortis - noelgabriel
Foto, překlad a korekce - Tomáš Vitvar - jecnak
Další čtení a zajímavosti:
- Caminade Caminargent, Bordeaux-Paris, 1935 - fotogalerie na Bike-forum.cz
- Caminade Caminargent 1949 Francie - fotogalerie na Bike-forum.cz
- 1934 Caminade Caminargent - fotogalerie na Bike-forum.cz
- Gnome et Rhône, Francúzko 1949 - fotogalerie na Bike-forum.cz
- Hliník v cyklistice - historie použití hliníkových slitin v cyklistice.
Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře