
Fatbike - nejzbytečnější kolo?
Každý asi o fatbiku slyšel, nebo ho dokonce viděl. Jaká je ale jízda na něm a jeho reálné využití?
Správný počet kol každého cyklisty je n + 1, a tedy vždy mu jedno kolo schází do ideálního stavu. A nakonec jsem vlastně ze zvědavosti i já toto pravidlo dodržel a fatbike pořídil. Mám ho už nějaký čas a kromě pláží kolem moře jsem na něm najel kilometry na sněhu, ale i na trailech, kterém mám v oblibě na svém XC MTB. Pojďte se mnou projít mé poznatky. Třeba vás pobaví, třeba odradí od koupě, nebo naopak navnadí tohle traktoristické náčiní zkusit.
Nekonečný grip
Jestli je něco hlavním rysem fatbiku, pak je to právě přilnavost pneumatik a jejich nízký tlak na podklad. První z charakteristik přináší možnost vyjet opravdu prudké kopce i přes kořeny, ve sjezdech si v klidu dobrzdit a zastavit. V zatáčkách pak chyba pilotáže znamená jen mírné odcestování o kousek ven ze zatáčky.Nízký tlak na podklad se hodí na sypkých bořivých podkladech. Na udusaném sněhu fatbike nezanechává prakticky žádné stopy a totéž platí i pro písek. A pokud dojde na opravdu nepevný podklad, tak si s ním poradí o řád lépe než široké 29” pláště. Tam, kde na pláži 29” sotva jede, fatbike sviští zcela bez zaváhání. Stejné je to i na sněhu.

Projede, kde neprojdete
Tím se vlastně dostáváme k tomu, kde hledat pro fatbika revír. Určitě jsou to pláže, kde se pohybuje s naprostou suverenitou, nezastaví ho ani kamenité pláže z oblázků nebo větší kameny. Jak moc rychle pojedete na písku, záleží samozřejmě na výběru vhodné stopy, ale ideální jsou co nejširší pláže s velmi pozvolným sklonem, kde je velká část písku udusána vodou.Na sněhu je situace o dost složitější. Hlubší čerstvý sníh cca do 25 cm sice projedete, ale s obrovským úsilím a jen po rovině nebo z kopce. Jakmile ale sníh trochu zhutní změny počasí, slunce nebo třeba rolba, pak se dá jet docela pohodlně.

26 versus 27,5
I mezi fatbiky přišel další rozměr kol. Standardní 26” určitě není špatný, ale po vyzkoušení obou je pro mě situace jasná a 27,5” jednoznačně vede. Plášť má při zachování stopy menší šířku a je lehčí. Navíc obvod kola, a s ním i schopnost překonávat plynule překážky, je zde větší a celkově kolo působí jistějším dojmem.Bohužel ale výběr plášťů pro velikost 27,5 je pořád přece jen omezen, ale dají se už pořídit různé šířky, vzorky a také pláště s možností montáže hřebů. Ty jsou důležité, pokud byste se častěji pohybovali na ledu. Tam se totiž výhody fatbiku ztrácí a klouže stejně pěkně jako klasické MTB.

Rychlost pro toho, kdo má silný motor
Podle měření valivého odporu má běžný pár fatbikových plášťů valivý odpor zhruba o 50 W větší než svižné XC pláště. Pokud k tomu připočtete ještě klidně 5 kg hmotnosti kola samotného, pak už jen teoreticky musí fatbike být pomalé kolo. A nebudu chodit kolem horké kaše, prostě to tak je i ve skutečnosti. Jenže ne všude. Tam, kde XC kolo sotva jede, ve sněhu, v blátě, přes šikmé ze svahu odkloněné kořeny, do extrémně prudkých kopců, tam všude fatbike projede s grácií a je rychlejší. Je celkově rychlejší i na některých technických trailech, kde pokud má jezdec odvahu využít grip plášťů v zatáčkách, dokáže fatbike skutečně předčít klasická MTB kola.Fatbike a technická specifikace
Při nákupu kola je vhodné pomýšlet i na jeho další použití. Bohužel výrobci často neřeší některé “detaily”, bez kterých se vážné ježdění neobejde.
Kam s ním?
Asi se tedy po přečtení předchozích řádků ptáte, k čemu je to vlastně dobré. Zkusím tedy popsat, kde a jak fatbike používám. Předně jsem se s ním podíval vloni na pláže v Dánsku a plánuji podobnou akci i letos u Baltu. Klidné bikepackingové tempo fattovi vysloveně sedlo a otevřelo se mi tak nové území na toulání. Projel jsem se s ním i po zasněžených cestách na horách, kde bych na svém fullu neměl šanci projet.Nakonec ale fatta nejčastěji používám jako trailové tréninkové kolo. Obrovská zásoba gripu se mi tu hodí, protože se můžu s klidem soustředit na jízdu na trailu a nemusím se obávat ztráty adheze. Stejně tak se mohu pustit do sjezdů, kde si nejsem jistý výsledkem, protože mám na širokých pláštích podstatně víc jistoty. Těch 50 W navíc, které je třeba při šlapání vynaložit, mě při tréninku rozhodně neomezuje, vlastně přesně naopak.
Pokud tedy máte finance a prostor na další kolo a baví vás v poklidném tempu projížďky obtížným terénem, pak by fatbike mohlo být kolo pro vás.
Momentálně se tu nenacházejí žádné komentáře