Tepelné trauma u sportovců: velké letní nebezpečí

Léto je bezesporu jedním z neoblíbenějších a nejočekávanějších období pro většinu cyklistů. Přináší nám dlouhé, teplé dny a řadu nových možností, jak trávit volný čas. Sport v letním období s sebou přináší spoustu příjemných zážitků, ale i rizik.

Vlivem změny klimatu se v našich zeměpisných šířkách setkáváme stále častěji s vysokými teplotami. Jejich působení na lidský organismus může zapříčinit jeho přehřívání a s tím spojené vysoké nebezpečí nevratného poškození zdraví a života. Syndrom přehřátí je velkým fenoménem poslední doby a nejčastější příčinou úmrtí mladých sportovců.


Slovo hypertermie pochází z řeckého slova hyper- nadbytek a thermo- teplo. Člověk, jako teplokrevný živočich se vyznačuje tím, že je schopen za využití termoregulačních mechanismů udržovat stálou teplotu jádra, tj. hluboko uložených životně důležitých orgánů, téměř nezávisle na okolním prostředí. Z hlediska termodynamiky je lidský organismus otevřený systém, který je v neustálé interakci se svým okolím. Na organismus působí zevně energie mechanická, chemická, světelná a tepelná.

Centrum regulace tělesné teploty je v mozku, v hypotalamu, kde se nacházejí centrální termoreceptory. Tyto nejsou samy o sobě citlivé na teplotu, ale reagují na informace přijaté z periferních termoreceptorů na kůži. Přijatá tepelná energie z okolního prostředí vyvolává podráždění těchto receptorů a vzniká vjem. Princip termoregulace spočívá v neustálém porovnávání a vyhodnocování požadované teploty se skutečnou teplotou jádra. Na základě rozdílu řídí příjem a výdej tepla. Konstantní udržování teploty je možné pouze tehdy, je-li produkce v rovnováze s výdejem. Systém je schopný teplotu regulovat v určitém rozmezí.

Aby se teplo neakumulovalo, je organismus schopen do jisté míry jeho odvod do okolí regulovat. Na tomto procesu se podílí krev, odvádějící teplo z vnitřku na povrch, plíce a kůže. Pokud je některý z termoregulačních mechanismů narušen, vzniká nerovnováha a dochází k hypotermii nebo hypertermii.


Tady opravdu může jít o osudový kilometr.
Hypertermie ve sportu je závažný a život ohrožující stav, který je způsoben kombinací vysoké teploty, vlhkosti a nadměrnou fyzickou zátěží. Může postihnout jak predisponované, tak zcela zdravé a mladé jedince. Až 80% energie ze svalové zátěže při aktivní sportovní činnosti se přemění na teplo a v určitých podmínkách snadno dojde ke selhání termoregulačních mechanismů. Dochází k prudkému nárůstu teploty jádra, až 0,5-1 st za 5-7 minut. Výsledkem je tělesná teplota až okolo 40 stupňů celsia. Následně se spouští kaskáda zánětlivých mechanismů a extrémního oxidačního stresu.


Mezi nejvíce zasažené orgány patří mozek, kardiovaskulární systém a svaly. Tento stav může vyústit v mnohá orgánová selhání (s nutností transplantace) nebo až ve smrt. Mnoho případů hypertermie je preventabilních při správné přípravě (dostatečná hydratace, trénink adaptace na vysoké teploty, vhodné oblečení).

Tepelné trauma z přehřátí organizmu, tzv. "heat stroke", představuje pro profesionální i hobby sportovce často podceňované nebezpečí. Nekontrolovaný rapidní vzestup tělesné teploty při sportovním výkonu přitom představuje medicínskou urgenci, která vyžaduje aktivní přístup ještě v přednemocniční péči se zahájením časného aktivního chlazení s následným transportem do nemocničního zařízení.


Nejčastějším varovným signálem je nekritičnost a bagatelizace situace od postiženého. Takové to: nic mi není, to doběhnu, dojedu, už je to jen kousek. Tady opravdu může jít o osudový kilometr. Pomyslná hranice života a smrti. A to zcela vážně a bez nadsázky.

Včasná laická první pomoc má vysoce pozitivní vliv na prognózu akutních stavů.

Mezi další typické příznaky patří malátnost, bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závratě, dezorientace, v krajním případě až poruchy vědomí a srdeční akce. Při klinickém vyšetření pacienta je přítomna hypotenze, tachykardie, zrychlené a mělké dýchání, klinická hypertermie (tělesná teplota nad 40 stupňů) a iontová disbalance.

Zásadním krokem první pomoci je "cool first and transport", tedy zchlazení a až poté transport do nemocnice. Postiženého uložíme do stínu a intenzivně chladíme, ve formě polití oblečení studenou vodou a přikládání chladné látky do oblasti krku a podpaží.

Nejvíce efektivní se ukazuje ochlazení pomocí celotělové, chladné vodní lázně. Dle aktuálního stavu postiženého (ne u poruch vědomí) aktivně doplňujeme tekutiny ve formě chlazených izotonických nápojů, přivoláme RZP. Neléčená hypertermie může vést až k syndromu multiorgánového selhání a smrti.


Cílem tohoto článku mělo být poukázat mezi širokou sportovní veřejností na problematiku tepelného traumatu ve sportu a na jeho preventabilitu, rozpoznání symptomatologie a zahájení terapeutické péče. Prozatimní nashromážděná data ukazují na velmi důležitý fakt, že včasně zahájená laická první pomoc v terénu má vysoce pozitivní vliv na prognózu těchto akutních stavů. Dalším cílem měla být edukace nejen samotných sportovců, ale také především organizátorů sportovních akcí s důrazem na jejich připravenost na tyto akutní stavy.

Zdroj: MATĚJOVIČ, Martin, Libor VÍTEK, Jiří DOSTAL, Jiří BALÁŠ a Michal BOTEK. METODICKÉ LISTY: Tepelné trauma ve sportu. Victoria VCS [online]. 3/2020, 23-36 [cit. 2022-04-03]. Dostupné z: Tepelné trauma ve sportu.pdf
Zdroj fotografií: archiv autorky
report_problem Našel (našla) jsi v textu chybu?
KaterinaZemanka 
clear
Proč se Ti článek nelíbí?
Odeslat zpětnou vazbu
Formulář se odesílá
Komentáře
Abys viděl(a) celou diskusi, musíš být přihlášený/á.
Formulář se odesílá
Přidej komentář
Formulář se odesílá
Podobné články
Když ti zdraví dá stopku
Tisíce kilometrů bez strečinku, bez kompenzace. Jak bolí cyklistická vášeň, když se ozvou roky zanedbávání?
Malý cyklista, velká zodpovědnost: Co musí děti vědět před vstupem do provozu
10 let – to je zákonem stanovená hranice, která určuje, zda dítě může vjet na kole na silnici do provozu, nebo musí využít doprovodu rodiče či staršího sourozence.
Nehoda a zranění na kole: jak na získání odškodnění
Cyklistika je naše oblíbená (nejen) letní aktivita. Hezké počasí a upravené cyklostezky nás lákají k projížďce na kole. Avšak někdy se může stát, že jízda na kole skončí nehodou, při které může dojít ke zranění nebo dokonce úmrtí cyklisty.
keyboard_arrow_up