
Bikefitting s překvapením. Co jsem se dozvěděl..?
Cyklistika je úžasný sport. To všichni víme. Můžeš při ní relaxovat, vyčistit hlavu, makat a zlepšovat svoji kondičku, sbírat zážitky, nebo si prostě jen užívat tu radost z jízdy. To všechno platí, dokud tě při jízdě na kole nic nebolí a cítíš se komfortně.
Protože když něco bolí, ta radost je pryč. Bolest má vždy nějakou příčinu. A tou může klidně být i špatně nastavený posed na kole. Bikefitting, odborné nastavení kola přesně na míru jezdci, může tento problém vyřešit. Nebo ještě lépe, předejít mu.
MTBIKER postupně rozšiřuje síť prodejen, kde se bikefitting provádí a svou speciální místnost už má i prodejna v Brně. Takže když byla možnost, tak jsem neváhal a nechali jsme se s mým bajkem taky odborně změřit a nastavit. Proč?
Důvod je jednoduchý. Já jsem si svá kola, resp. posed na kole, vždy nastavoval takzvaně „na pocit“. Prostě jsem zkoušel a zkoušel, dokud jsem nenašel pozici, ve které jsem byl spokojený. Ale u mého současného „main bike“ mi k úplné spokojenosti pořád něco chybělo. Nějaká drobnost, ale nevěděl jsem co...
Proto jsem se rozhodl využít moderních metod a svěřit se do rukou odborníků, fitterů. Do parády si mě v Brně vzali Cepo a Adam, kteří mají s bikefittingem bohaté zkušenosti. O postupu, jak vše probíhá, se nebudu dlouze rozepisovat, na tohle téma můžete v magazínu najít články, kde je vše podrobně popsáno a vše důležité o bikefittingu si můžete přečíst tady.

V MTBIKER si můžete vybrat ze tří „balíčků“:
- statické měření - vhodné hlavně před zakoupením nového kola kvůli zjištění správné velikosti a geometrie
- dynamické měření - při kterém fitter kompletně nastaví posed jezdce na kole, od zarážek treter po nastavení sedla, řídítek, to vše za využití laserové stolice a speciálního softwaru
- profesionální měření - které je už hodně detailní a vhodné především pro závodníky, časovkáře, triatlonisty

Takže jen stručně proletím, jak to probíhalo. Při úvodním „pokecu“ mi Cepo pokládal různé otázky ohledně mého stylu ježdění a preferencí, co mi pocitově vyhovuje a co ne. Z mých odpovědí si vytvořil určitou představu o tom, co je pro mě při jízdě důležité. Na laserové stolici mezitím Adam zjistil údaje a míry mého bajku, dále měřením zjistili mé individuální fyziologické vlastnosti a dále, jak na tom jsem celkově s pohyblivostí a flexibilitou.

Zjištěné údaje hodili do stroje (čti do PC) a speciální software vytvořil srovnávací tabulku, kde byly uvedeny míry zjištěné měřením a míry vypočítané a doporučené softwarem. Podle těchto doporučených údajů pak fitteři vše přenastavují a PDF s těmito údaji dostane i klient.
A v tu chvíli přišlo první překvapení. Přestože jsem si kolo, jak už jsem psal, nastavoval pouze na základě svých pocitů, bylo v podstatě nastaveno správně. Jediná změna byla ta, že program doporučil posunout sedlo o pár milimetrů dopředu. Ale i tohle zjištění může mít velkou váhu na psychiku jezdce. Prostě víš, že máš kolo nastavené dobře, máš to potvrzeno odbornými výpočty, takže nad tím při jízdě nemusíš přemýšlet.
Potom už přišlo na řadu finální ladění posedu, které probíhalo při jízdě na smart trenažeru. No a při tomto finálním ladění přišlo druhé překvapení. Zjistili jsme totiž, že mám jistou nerovnováhu při celkovém držení těla a kvůli tomu to při šlapání vypadalo, že mám pravou nohu delší, než levou.
A řešení této dysbalance? I to mi Cepo, jako zkušený bikefitter, poradil. Doporučil mi tyto speciální vložky do treter Formthotics, které se vytvarují podle mého chodidla. Dále je možné zarážku na tretře „kratší“ nohy vypodložit speciálními podložkami (cleat shims), které jsou dostupné v různých tloušťkách, a kterými se dá kompenzovat rozdíl v délce nohou.
A hlavně mi doporučil konzultaci s fyzioterapeutem. Tu jsem absolvoval pár dnů po bikefittingu a moje fyzioterapeutka mi skutečně poradila jednoduché cviky, které by mě měly po několikatýdenním poctivém cvičení srovnat. Tak uvidíme .
Takže i takovou důležitou informaci, včetně doporučeného řešení, se můžeš dozvědět na bikefittingu. I když budeš mít kolo nastavené dobře, problém může být úplně jinde a v domácích podmínkách na něj nemusíš vůbec přijít. Přitom takováto dysbalance, pokud by byla dlouhodobě neřešená, může přinést nepříjemné bolesti a vzít tu radost z jízdy na kole. A to by přece byla škoda...