
Jarní slovácký okruh
Oficiální první jarní den tohoto roku máme již úspěšně za sebou a je tedy nejvyšší čas oprášit naše dvoukolové miláčky.
Mnoho z nás je sice v sedlech již dlouhé měsíce, nicméně pro ty, kdo do těchto chvil odpočívali a řídili se příslovím, že forma se musí vyležet a začátek se hlavně nesmí přepálit, bude tato trasa ideální volbou.Nejen proto, že není nijak náročná svým profilem a lze ji modifikovat podle aktuální nálady, času, sil i počasí. No a pro ty, kteří jsou v cyklistice naladěni spíše výkonnostně a připravují se na nadcházející období systematicky, protože hlavním cílem zimní cyklistické přípravy na je najíždění objemů kilometrů v rovinatém profilu, může být skvělým tipem pro zpestření každodenních dlouhých hodin v sedle.
Vezmu Vás na moji oblíbenou trasu v samém srdci Slovácka. Můj tzv. Slovácký okruh vede úrodným krajem plným vinic a vesnic s lidovou architekturou. Tož jedem!
Slovácko - trocha zeměpisu a historie
Slovácko je národopisná oblast na jihovýchodě Moravy a zaujímá rozlohu asi 3000 km². Sídelní struktura Slovácka je polycentrická, bez jednoho dominantního střediska, nicméně tradičním centrem oblasti je Uherské Hradiště. Zhruba stejné velikosti dosahují města Hodonín a Břeclav. Dalšími většími regionálními centry jsou Kyjov, Uherský Brod nebo Veselí nad Moravou. Mezi významná střediska slovácké kultury patří také Strážnice a Bzenec.Podél řeky Moravy se táhne téměř souvisle urbanizovaný pás měst a velkých vesnic. V raném středověku se zde nacházelo jádro Velkomoravské říše. Dialekt je spjat se slovenštinou a staročeštinou. Slovácko je krajinou, která nabízí slunce, vinohrady, kroje, street art a další atrakce. Těžko bychom hledali místo, kde mají tradice a folklor takovou váhu. O jejich dochování se zasloužily minulé generace a ty současné je oživují.
Neoddělitelnou součástí folklórního života na Slovácku jsou hody. Od jara do podzimu jednotlivé obce ožívají zpěvem a tancem, lidé s hrdostí nosí ve slavnostních průvodech pečlivě nažehlené kroje. Mnozí příznivci tradic a folklóru přijíždějí do této oblasti na slavnosti a festivaly.
Absolutní raritou je nepochybně mužský tanec verbuňk, který je zapsán do seznamu světového nehmotného dědictví UNESCO, podobně jako například věhlasná jízda králů ve Vlčnově nebo typický modrotisk. Dokladem tradičního života jsou skanzeny ve Strážnici, na Rochusu nad Uherským Hradištěm nebo v nedaleké obci Modrá u Velehradu.
Ze Slovácka pocházejí dvě z nejvýznamnějších osobností českých dějin, Jan Amos Komenský, narozený na Uherskobrodsku a Tomáš Garrigue Masaryk, první prezident Československa, narozený v Hodoníně.
Silniční slovácký okruh
Moje trasa začíná asi 15 km severovýchodně od Uherského Hradiště, kam se lze pohodlně dostat například cyklostezkou podél Baťova kanálu. Po průjezdu tímto významným městem se napojujeme na další cyklostezku směr Kunovice a nerušeně pokračujeme okolo leteckého muzea a sirných lázní do Uherského Ostrohu.Jízdu zpestřují malebné uličky plné vinných sklípků.Po průjezdu malebným náměstím svatého Ondřeje míříme silnicí 3. třídy směr Moravský Písek a Bzenec, který je naší hlavní zastávkou. Právě kaple svatého Floriána, nazývaná též bzenecký Floriánek, je impozantním místem a dominantou nad městečkem.
Kaple byla postavena v roce 1703. Pro svoji polohu na vrcholu kopce byla často poničena vichřicemi a blesky. V době josefínských reforem byla na deset let pro zákaz bohoslužeb zcela uzavřena. Skutečnou pohromou se pro „Floriánku“ stal až konec druhé světové války, kdy byla kaple podminována a zničena ustupujícími vojáky německé armády, aby zabránili jejímu využití jako pozorovacího stanoviště a zároveň význačného orientačního bodu v okolí postupujícími spojeneckými armádami.
Po válce se několikrát uvažovalo o její obnově, bohužel neúspěšně. A tak se na místě, kde se od nepaměti scházeli Bzenčané, aby slavili veškeré významné události naší vlasti a svého města, více než 70 let tyčily jen smutné ruiny této dominanty a typického symbolu města Bzenec, než byla kaple kompletně zrekonstruována a v roce 2018 slavnostně otevřena.
Stoupání na Floriánka začíná odbočením z hlavní silnice protínající město Bzenec, okolo náměstí Svobody. Jízdu ke kapli zpestřují malebné uličky, plné vinných sklípků, neodmyslitelnou součástí města s bohatou vinařskou tradicí. Po lokální asfaltce, která pokračuje vinohrady se dostaneme až na vrchol kopce.
Posledních pár desítek metrů se cesta mění na jemnou šotolinku, pohodlně jetelnou i na silničních pláštích. Po zdolání asi sta výškových metrů se už můžeme nerušeně kochat výhledem na slováckou krajinu.
Sjezd od kaple vede stejnou trasou, nicméně můžeme odbočit k návštěvě místní synagogy a židovského hřbitova. Z Bzence pokračujeme kulturně obohaceni hlavní třídou Olšovská směr další typické slovácké vesnice jako například Těmice, Ořechov, Vážany nebo vinařsky velmi oblíbené a známé Polešovice, kde se nad vinohrady rozprostírají další překrásné výhledy na místní krajinu.
Pokud plánujeme pokračovat dále svižným tréninkovým tempem, volíme obchvat okolo Uherského Hradiště přes Staré Město, dále směr Napajedla. Dobrou zprávou je, že vlivem nově otevřené dálnice je zde daleko slabší a cyklisticky přívětivější provoz.
Naopak jestliže nemáme kultury dostatek, můžeme se v obci Nedakonice elegantně napojit na cyklostezku a podél řeky Moravy směřovat přímo do slovácké metropole, Uherského Hradiště, obdivovat zdejší tradiční kulturu a mnohé památky i v přilehlých místech centra města.
Věřím, že ať už patříte do kterékoliv cyklistické kategorie, bude se Vám tento okruh líbit a každý si v něm najde to své. Někoho potěší výhledy na typickou místní krajinu a kouzlo slovácké kultury, jiného rovinatý, ale rozmanitý profil s minimem provozu.
Trasu si můžete prohlédnout na mapy.cz.